+48 663 319 199 biuro@har-met.pl

Radełkowanie-moletowanie

Radełkowanie (moletowanie) – operacja tokarska polegająca na wygnieceniu na powierzchni wałka wzoru w postaci linii przy pomocy radełka. Radełkowanie wykonuje się na śrubach lub gałkach przeznaczonych do przekręcania ręką. Wygnieciony wzór ma za zadanie wyeliminowanie poślizgu.

W zależności od rodzaju wzoru wygniecenia rozróżnia się moletowanie typu:

 – proste (linie radełkowania są równoległe od osi wałka),
 – śrubowe prawe (nachylone pod kątem 45° do osi wałka),
 – śrubowe lewe (nachylone pod kątem 135° do osi wałka),
 – śrubowo krzyżowe (wypukłe),
 – śrubowo krzyżowe (wklęsłe),
 – krzyżowe (wypukłe),
 – krzyżowe (wklęsłe).

Oprócz procesu moletowanie wykonywanego, na tokarkach można wykonac również radełkowanie – moletowanie powierzchni metodą walcowania. Jest to operacja polegająca na wygnieceniu na powierzchni wałka wzoru w postaci linii przy pomocy walcy o zarysie wymaganego radełka. Moletowanie pozwala na lepsze chwytanie radełkowanych niż gładkich powierzchni. Temu procesowi poddaje się głównie: rękojeści, gałki chwytowe, sztangi, łby śrub itp. Oprócz funkcji użytkowej radełka tokarskie można używać do dekorowania powierzchni różnymi wzorami.

Zarówno proces walcowania gwintów, jak i moletowania – radełkowania jest z wykorzystaniem walcarek do gwintów, jest procesem stosowanym dla produkcji seryjnej z uwagi na wysokie koszty narzędzi, pracochłonny proces przestawiania obrabiarki.

Chcesz dowiedzieć się więcej??
ZADZWOŃ: tel.kom.: +48 663 319 199 lub  NAPISZ: biuro@har-met.pl

Sprawdź też:  walcowanie gwintów