+48 663 319 199 biuro@har-met.pl

Walcowanie gwintów

Walcowanie gwintów to rodzaj obróbki plastycznej w której detal jest formowany na zmino pod naciskiem dużych sił. Siły te oddziałują pomiędzy dwoma lub trzema obracającymi się walcami na umieszczony pomiędzy nich element tworząc – wygniatając zarys gwintu – gwint.

Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest mnóstwo. Pośród nich wyszczególnić można przykładowo szybkość wykonania oraz skuteczność działania stosunkowo niskie koszty w porównaniu do innych metod produkcji gwintów (przy produkcji seryjnej), znacznie większa wytrzymałość gwintów od tradycyjnie nacinanych. 

Aby móc wykonać gwint metodą walcowania musimy mieć odpowiednio przygotowany materiał – dobraną w stosunku do klasy, wielkości i skoku gwintu średnicę rdzenia. 

Gwinty walcuje się na specjalnie przeznaczonych do tego obrabiarkach – walcarkach do gwintów.
W Naszym parku maszynowym posiadamy cztery obrabiarki:

   • walcarka do gwintów UPW 12,5,
   • walcarka do gwintów WG80,
   • walcarka do gwintów PPE – 2 sztuki,

Podstawowy zakres walcowanych gwintów:

   • gwinty metryczne i drobnozwojowe od M3 do M36,
   • gwinty calowe o różnych wartościch do średnicy fi36mm,

  Maksymalna długość gwintów zależy od szerokości walcy. UWAGA: nie wlacujemy gwintów przelotowych.

 

 

Oprócz procesu walcowania, na walcarkach można wykonac również radełkowanie – moletowanie powierzchni. Jest to operacja polegająca na wygnieceniu na powierzchni wałka wzoru w postaci linii przy pomocy walcy o zarysie wymaganego radełka. Moletowanie pozwala na lepsze chwytanie radełkowanych niż gładkich powierzchni. Temu procesowi poddaje się głównie: rękojeści, gałki chwytowe, sztangi, łby śrub itp. Oprócz funkcji użytkowej radełka tokarskie można używać do dekorowania powierzchni różnymi wzorami.

Zarówno proces walcowania gwintów, jak i moletowania – radełkowania jest z wykorzystaniem walcarek do gwintów, jest procesem stosowanym dla produkcji seryjnej z uwagi na wysokie koszty narzędzi, pracochłonny proces przestawiania obrabiarki.

Zapraszamy do przesyłań zapytań ofertowych na proces walcowania.

biuro@har-met.pl